mozaikmed.hu - 2023-05-01 13:49

A futás a legegyszerűbb, legtermészetesebb sportok egyike. Szokták mondani, hogy csak egy pár futócipőre van szükségünk, és már indulhatunk is. Mégis, ha szeretnénk beilleszkedni a futótársadalomba, akkor vannak íratlan szabályok melyeket, ha betartunk, mindenkinek jobb lesz. Nézzük, mik tartoznak – szerintünk – a futóetiketthez!

1. Helyezkedés a pályán – futásirány, előzés
A legfontosabb az, hogy figyeljünk egymásra a futópályán. Alapvetően a jobbra tartás szabálya érvényes: jobb oldalon futunk, balról előzünk, viszont ezt az adott hely viszonyai befolyásolhatják. Körpályán is jobbra illik húzódni, ha előznek minket, mert a balra kanyarodó futókör a sztenderd, így ekkor épp a belső ívet hagyjuk meg gyorsabb társainknak. Itt csak akkor fussunk a belső pályákon, ha időre (vagy elég gyorsan) futunk, egyébként maradjunk inkább a külső íven.

A szokásos menetirány az óramutató járásával ellentétes irány, próbáljuk ehhez tartani magunkat. Ha épp üres a pálya, vígan futhatunk menetiránnyal szemben is, ami egyébként jó is az edzésünknek, változatosabbá teszi.

Fontos az is, hogy igyekezzünk minden pályára lépés előtt, valamint sávváltás, irányváltás esetén körülnézni.

És a lényeg: akárhol is futunk, ne sértődjünk meg, ha ránk szólnak, hogy „Pálya!”. 3:30-as tempónál a legkedvesebb futónak sincs ideje udvariasan odébb küldeni minket.

2. Helyezkedés a pályán – edzés együtt
Ha van szerencsénk futótársakkal együtt edzeni, még jobban figyelnünk kell. Először is, amíg nem kezdjük el az edzést, ne a futópályán várakozzunk! Nagyon zavaró, ha a pályán beszélgető, nevetgélő sporttársaink (vagy „civilek”) miatt kell kitérnünk, lassítanunk.

Edzés közben pedig ne foglaljuk el a futópályát teljes szélességében. Vagy ha mégis, különösen figyeljünk rá, hogy a mögülünk érkezőknek (a nagyon gyorsan futóknak is) időben utat adjunk, hogy ne törjön meg a ritmusuk.

3. Zenehallgatás
Változatosak a futók szokásai az edzés közbeni zenehallgatást tekintve. Akárhogy is, nem szabad, hogy ez az egymásra figyelés (lásd fentebb) rovására menjen. Így a javaslat az, hogy legfeljebb az egyik fülünkben legyen füles. Ez a saját érdekünk is: nem csak azt kiabálhatják mögöttünk, hogy „Pálya!”, hanem bármi más figyelmeztetést, pl. „Dől a fa!”. Sajnos egy segítségkérést is elmulaszthatunk így. Próbáljunk meg függetlenedni a zenétől, és időnként teljesen elhagyni: az edzésnek is jót fog tenni.

4. Futás kutyával
Ha kedvencünkkel szeretnénk sportolni, elsődleges szempontnak akkor is azt kell tekintenünk, hogy ne zavarjuk a többi futót. Így kutyussal kerüljük a forgalmasabb futóhelyeket, az talán az állatnak is jobb. De ilyen területen is figyeljünk a többiekre: az nem elég, hogy amikor már rohan feléjük a kutyánk, akkor odakiáltunk, hogy „nem harap”! Gondoskodnunk kell róla, hogy kedvencünk semmilyen mértékben ne befolyásolja a többi futó edzését.

5. Köszönés
Mi a helyzet a köszönéssel? Ez egy elég megosztó kérdés. Szép dolog, ha a futók összetartanak, de – szerencsére – a népszerűbb futókörökön már annyian sportolnak, hogy gyakorlatilag folyamatosan köszöngethetnénk. Továbbá figyelembe kell vennünk, hogy sokan éppen azért futnak, hogy teljesen kikapcsolhassanak, ezért magukkal foglalkoznak, nem pedig a szembejövőkkel. És akkor a 3:30-as társaságról még nem is beszéltünk: valószínűleg nekik sem a köszönés a legfontosabb az adott pillanatban, sokkal inkább az elegendő oxigénmennyiség. A konklúzió az, hogy ahol kevesebb futó van (akiket esetleg már „futólag” ismerünk is), köszönjünk nyugodtan, főleg ha azt látjuk, hogy egy lazább edzésüket végzik éppen. A gyorsabbaktól pedig értékeljük a legkisebb kézmozdulatot, biccentést, esetleg pislantást is!

 

Detti