mozaikmed.hu - 2021-07-13 22:03

4 hónappal ezelőtt átestem a Covid-19 betegségen, szerencsére enyhe tünetekkel. Sajnos nem volt minden ismerősöm ilyen szerencsés. Több erős, sportos, egészséges barátom, kollégám is a lélegeztetőgépre került a vírus miatt és akiknek sikerült túlélni, maradandó egészségkárosodásokat szenvedtek. Kiszámíthatatlan a vírus lefolyása, nap mint nap meggyőződhetek erről a háziorvosi praxisban. Nem tudhatjuk előre, kire hogyan fog hatni a vírus. Komolyan kell venni a védekezést!

A védettséget megkaphatjuk néhány hónapra egy kiszámíthatatlan lefolyású vírusfertőzéssel vagy egy sokkal biztonságosabb védőoltással. 

A fertőzés után 3 hónappal már javasolt a védőoltás felvétele, így tettem én is. A második védőoltás felvétele után 1-2 héttel már elvárhatjuk, hogy nem lesz annyira súlyos a vírus lefolyása, mint védőoltás hiányában. Ember életeket menthetünk meg vele!

Fontosnak tartom a védőoltást, a saját egészségünk védelme érdekében. Amiért enyhe tünetekkel vészeljük át az első fertőzést, nincs garancia arra, hogy az újfajta mutáns koronavírusokkal szemben is ez lesz a forgatókönyv.

A családom, a betegeim és a közösségeim védelme érdekében fontos, hogy felvegyük a védőoltást. Egyre több kutatás számol be arról, hogy akik be vannak oltva kevésbé terjesztik a koronavírust, azaz kevésbé adják át tünetmentesen egymásnak a koronavírust! Ez egy lényeges pontja lehet a normális életünkhöz való visszatérésben.

Hogy mennyire lesz újra a régi, az a jövő zenéje.

Gyakran kérdezik a betegeim, hogy nem félek e a védőoltás hosszútávú mellékhatásaitól. Nem! Sokkal nagyobb kihívásokat várok a közel jövőben. Klímaváltozástól, felesleges antibiotikum használat okozta következményektől, attól, hogy a világ népességének közel harmada elhízott vagy túlsúlyos és rengeteg új járvány várható még!

Örüljünk, hogy néhány vakcinával talán megállítható a jelenlegi pandémia. A fenti kihívások megoldása már nem lesz ilyen egyszerű!

Vigyázzunk az egészségünkre és a Földre! 

 

Sportbaráti tisztelettel:

dr. Bana Richárd

elnök

Mozaik Med SE